Kupiłeś pierwszy samochód elektryczny – co dalej?
Samochody elektryczne to świetny wybór dla większości kierowców – są oszczędne, ciche i wygodne w eksploatacji. Jeżeli zdecydowałeś się na samochód elektryczny, na pewno wiesz, czego się spodziewać. Przedstawiamy jednak kilka porad, które sami chcielibyśmy usłyszeć na początku naszej przygody z elektromobilnością.
Po pierwsze: gratulacje! Samochody elektryczne to świetny wybór dla większości kierowców – są oszczędne, ciche i wygodne w eksploatacji. Jeżeli zdecydowałeś się na samochód elektryczny, na pewno wiesz, czego się spodziewać. Poniżej przedstawiamy jednak kilka porad, które sami chcielibyśmy usłyszeć na początku naszej przygody z elektromobilnością.
Naucz się odzyskiwać energię
Regeneracyjne hamowanie pozwala hamować silnikiem, który odzyskuje energię ze swojego obrotu i ładuje akumulatory wytrącając prędkość. Ta funkcja to jedna z najlepszych rzeczy w samochodach elektrycznych. Możliwe jednak, że na początku będzie ona dla Ciebie irytująca i nieintuicyjna. Nie warto jednak od razu poddawać się i wyłączać tej funkcji – wymaga ona przyzwyczajenia, jednak po czasie ciężko wyobrazić sobie jazdę bez regeneracji.
Hamowanie regeneracyjne pozwala nie tylko zmniejszyć zużycie energii, a tym samym wydłużyć zasięg, ale też poprawić żywotność klocków i tarczy hamulcowych. Jednocześnie jest ono bardzo wygodne. Kiedy już nauczymy się korzystać z regeneracji, w niektórych samochodach możemy jeździć używając przez zdecydowaną większość czasu jedynie pedału przyspieszenia.
Ładowanie auta elektrycznego w domu
Najwygodniejszy i najtańszy sposób na ładowanie samochodu elektrycznego, to ładowanie go z gniazdka w swoim własnym domu. Do takiego ładowania potrzebujemy jedynie kabla ze standardową wtyczką z jednej strony, portem ładowania Typu 2 z drugiej i z tzw. “cegłą” na środku kabla. “Cegła” to tak naprawdę moduł EVSE, który monitoruje parametry ładowania, żeby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z założeniami. Często taki kabel jest dołączany od razu do samochodu.
Takie ładowanie ze zwykłego gniazdka trwa zwykle kilkadziesiąt godzin. Aby skrócić czas ładowania, warto rozważyć montaż wallboxa – specjalnej ładowarki o wyższej mocy, którą można zainstalować w domu. Wallbox o mocy 7 kW potrafi znacząco skrócić czas ładowania, nawet do kilku godzin, w zależności od pojemności baterii, co sprawia, że samochód będzie gotowy do jazdy znacznie szybciej.
Stacje ładowania aut elektrycznych
Jeżeli planujesz pokonywać samochodem elektrycznym dłuższe trasy lub nie masz dostępu do gniazdka w miejscu zamieszkania, to musisz skorzystać z publicznie dostępnych stacji ładowania. Takie stacje mają różną moc ładowania (od 11 do nawet 350 kW) i różną cenę za kilowatogodzinę (od 0 do 3,5 złotego).
Żeby znaleźć stacje ładowania na swojej trasie, polecamy stronę internetową i aplikację PlugShare. Można w niej zobaczyć wszystkie stacje ładowania, sprawdzić ich moc oraz opinie użytkowników.
Kiedy już dotrzemy do wybranej stacji ładowania, musimy w jakiś sposób opłacić ładowanie. Jest na to kilka sposobów: aplikacja operatora, karta RFiD oraz czasami terminal płatniczy na stacji. My polecamy aplikację Elocity – można w niej znaleźć kilka tysięcy punktów ładowania w całej Polsce, w tym punkty Pevna Energy!
Poznaj samochód
Samochody elektryczne to zazwyczaj komputery na kołach, z mnóstwem ciekawych funkcji, różnymi trybami jazdy i ułatwieniami w codziennym użytkowaniu. Warto więc poświęcić trochę czasu i zapoznać się z wszystkimi funkcjami swojego nowego auta.
Trzeba też mieć na uwadzę, że sposób użytkowania samochodu elektrycznego, różni się od tego spalinowego. Ogólna zasada działania jest oczywiście taka sama, ale te rodzaje napędu różnią się detalami, których poznanie korzystnie wpłynie na zasięg i żywotność Twojego nowego samochodu, a tym samym – na Twoje zadowolenie z auta elektrycznego.
Dobrym przykładem innego działania jest “spalanie” w korkach – podczas gdy samochód spalinowy pali w takich warunkach bardzo dużo, elektryk pozwala zaoszczędzić energię. Podobnie jest z jazdą po górach – w autach spalinowych podnosi ona spalanie, a w elektrykach, dzięki rekuperacji, pozwala osiągać bardzo niskie zużycie prądu.
Podsumowując, auto elektryczne to świetny wybór, ale wymaga zmiany pewnych nawyków dotyczących jazdy. Dla wielu osób to przeszkoda przed przejściem na elektromobilność, ale jedno jest pewne – jeżeli już nauczysz się jeździć elektrykiem, nie będziesz chciał wracać do samochodów spalinowych!